Jelen tájékoztató célja, hogy felhívja a figyelmet azon jogi kérdésekre, melyek esetében a (leendő) konzorciumi partnerekkel történő tárgyalás és együttműködés, valamint a konzorciumi megállapodás előkészítése során a magyar pályázóknak fokozottan ügyelniük szükséges saját érdekeik megfelelő képviseletére.
A tájékoztató a következő témaköröket járja körül:
Miért van szükség konzorciumi megállapodásra?
A konzorciumi megállapodás a több kedvezményezett együttműködésében megvalósítandó projektek esetén rendezi a projektpartnerek egymáshoz való viszonyát a zökkenőmentes közös munka biztosítása érdekében. Olyan kérdésekben állapodhatnak meg a felek a kötelezően követendő szabályokról, mint a folyósított támogatás tagok számára történő továbbutalásának körülményei, a titoktartási kötelezettség, döntéshozatal a konzorciumon belül vagy a vitarendezés módja.
Az együttműködés alapvető szabályait ugyan kijelöli a részvételi szabályokat meghatározó uniós rendelet (a továbbiakban: Rendelet), valamint a támogatási megállapodás (A támogatási megállapodás túlnyomórészt a Támogató és a projektet megvalósító konzorcium közötti jogviszonyt határozza meg, nem pedig a konzorciumon belüli jogokat és kötelezettségeket. Tartalmára vonatkozóan a „Participant Portal”-on elhelyezett megállapodás minták adnak iránymutatást.), azonban az említett dokumentumok sok fontos és szenzitív kérdést nyitva hagynak, melyekről a megállapodásban szükséges szólni.
A fentiek miatt, bár a konzorciumi megállapodást a támogatási megállapodás aláírásáig szükséges véglegesíteni és aláírni, már a közös pályázat kidolgozása során célszerű megkezdeni az előkészítést.
Hogyan biztosítható az alapvető érdekek védelme a megállapodás hatályba lépése előtt?
A pályázat kidolgozása során az együttműködő felek szenzitív információkat osztanak meg egymással a saját projekt ötletük tudományos részleteiről, technikai specifikációjáról, üzleti potenciáljáról, ezért már az együttműködés korai szakaszában célszerű gondoskodni a kölcsönös titoktartási kötelezettségről. A titoktartási megállapodás (confidentiality/non-disclosure agreement) vagy az előbbit is tartalmazó egyetértési megállapodás (memorandum of understanding) aláírása a bizalmas információk védelmének biztosításán keresztül megkönnyíti az együttműködést és az információcserét.
A titoktartási vagy az egyetértési megállapodás kidolgozásánál érdemes figyelembe venni az Európai IPR Helpdesk által előkészített megállapodás-mintákat:
https://www.iprhelpdesk.eu/node/921
https://www.iprhelpdesk.eu/H2020_MoU
A megállapodás tárgyalása során megfontolandó kérdések:
Előfordulhat, hogy a fenti megállapodások helyett szándéknyilatkozat (letter of intent) tesznek a partnerek, mely általában nem bír jogi kötőerővel, mégis kifejezi a partnerek közös projekttervek iránti elköteleződésének komolyságát. Ebben az esetben célszerű a partnereknél titoktartási záradék csatolását elérni, melyben valamennyi résztvevő magára nézve titoktartási kötelezettséget ismer el.
Mely kérdéseknek kell kiemelt figyelmet szentelni a konzorciumi megállapodás előkészítése során?
Alább egy rövidített kérdéslistát találnak a gyorsabb áttekinthetőség érdekében. (Úgy véljük, hogy instrukciók listája helyett a kérdésfelvetés módszere segítheti leginkább a jövőbeli konzorcium résztvevőit, hogy az elérhető megállapodás mintákat alapul véve, de egyedi helyzetükre szabottan alakítsák ki konzorciumi megállapodásukat.) A listát követi egy bővebb leírás arról, mely szabályok határozzák meg a konzorciumi megállapodás kereteit, valamint kifejtésre kerül az itt felsorolt kérdések tartalma és jelentősége, valamint a lehetséges döntési opciók is.
A következő konzorciumi megállapodás minták nyújthatnak segítséget a konkrét megállapodás szövegezése során:
DESCA konzorciumi megállapodás minta
EUCAR konzorciumi megállapodás minta
MCARD-2020 konzorciumi megállapodás minta
A bővebb kifejtés első lépésként érdemes tisztázni azokat a kötelezően alkalmazandó szabályokat, melyeket a Rendelet vagy a támogatási megállapodás ír elő, tehát azoktól eltérni nem lehet:
- Valamennyi projektpartner köteles – ajánlottan a konzorciumi megállapodásban - felsorolni a projekt megvalósításához vagy a projekt eredmények hasznosításához szükséges, tulajdonában vagy jogos használatában levő információk és jogok körét (background), egyúttal még a támogatási megállapodás aláírását megelőzően értesíteni a többi partnert, ha az azokhoz való hozzáférésüknek jogi akadályai vagy korlátai állnának fenn.
- A meglevő információkat és jogokat birtokló projektpartner kérésre köteles ezekhez teljeskörű hozzáférési jogot biztosítani projektpartnere számára, ha annak erre a projekt megvalósításához van szüksége, kivéve, amennyiben ennek jogi akadályai vannak és erről előzetesen értesítette a partnereket (az ellentételezésről a felek szabadon megállapodhatnak, azonban ha erre nem térnek ki, azt jogdíjmentesen kell biztosítani).
A hozzáférés biztosítására akkor is köteles, ha a projektpartnernek erre saját eredményei hasznosításához van szüksége. Ekkor a hozzáférést méltányos és ésszerű feltételekkel kell biztosítani.
- A projekt eredmények feletti tulajdonjog azt a résztvevőt illeti, aki az eredményt létrehozta. Amennyiben azt többen közösen hozták létre és az egyes hozzájárulások mértéke nem állapítható meg vagy az eredmény nem osztható fel, közös tulajdon keletkezik. A tulajdonostársak a közös tulajdonból fakadó jogok megosztásáról és gyakorlásának feltételeiről kötelesek a konzorciumi megállapodásban rendelkezni.
- A projekt eredmények tulajdonosa kérésre köteles ezekhez hozzáférési jogot biztosítani a projektpartnere számára, ha annak erre a projekt megvalósításához van szüksége. A hozzáférés biztosítása jogdíjmentes.
A hozzáférés biztosítására akkor is köteles, ha a projektpartnernek erre saját eredményei hasznosításához van szüksége. Ekkor a hozzáférést méltányos és ésszerű feltételekkel kell biztosítani.
Az a tulajdonos, mely uniós finanszírozásban részesült, ezen felül hozzáférési jogot biztosít az Unió intézményei, szervei, irodái és ügynökségei számára, ha ezen szerveknek erre a szakpolitikák és programok kidolgozása, végrehajtása és nyomon követése céljából van szüksége (a kereskedelmi cél kizárt). A hozzáférés biztosítása jogdíjmentes.
- A hozzáférési jogok gyakorlásának igénylését és a hozzáférési jogokról való lemondást (Pl. akkor lehet szükség a többi projektpartner eredményekre vonatkozó hozzáférési jogáról történő lemondásra, ha az eredmények tulajdonosa azokra valamely jogalanynak kizárólagos használati engedélyt kíván nyújtani) írásba kell foglalni. A tulajdonos kötelezettségei a hozzáférés biztosításával kapcsolatban akkor is fennállnak, ha projekt részvétele megszűnik.
- A projekt eredmények tulajdonosa – figyelembe véve az esetleges korlátozásokat (pl. szellemi tulajdonjog, biztonsági rendelkezés) – köteles az eredményeket mihamarabb terjeszteni (a munkaprogram további terjesztési kötelezettségeket – pl. kutatási adatokhoz történő szabad hozzáférés biztosítása - is megállapíthat).
A tudományos publikáció formájában történő terjesztés esetén a szabad hozzáférés biztosításának szabályait a támogatási megállapodás határozza meg (ez azonban nem eredményezhet a projekt időtartamán túlmutató publikációs költséget).
A terjesztésre irányuló minden egyes tevékenységről előzetes értesíteni kell a többi projektpartnert, aki kifogással élhet, amennyiben igazolja, hogy ezzel eredményeihez, vagy a meglevő információihoz és jogaihoz fűződő jogos érdeke jelentős mértékű kárt szenvedne.
- Amennyiben az eredmények tulajdonosa uniós finanszírozásban részesült, köteles minden tőle telhetőt megtenni ezen eredmények hasznosítása (a hasznosítás történhet a tulajdonos által - pl. projekten kívüli kutatáshoz történő felhasználás vagy kereskedelmi hasznosítás - vagy mások által - pl. tulajdonból eredő vagyoni jogok átruházása vagy licencia szerződés útján) érdekében a projekt záródátumát követő 4 évig (a munkaprogram további, az uniós finanszírozásban nem részesült projektpartnerre is kiterjedő hasznosítási kötelezettségeket is megállapíthat).
- Amennyiben az eredmények kereskedelmi vagy ipari hasznosításra alkalmasak, a tulajdonosnak – saját és projektpartnerei jogos érdekeinek mérlegelésével - gondoskodnia kell az eredmények megfelelő oltalmáról (ti. megfelelő módon, megfelelő időtartamra és megfelelő területi hatállyal. A megfelelő mód nemcsak regisztráción alapuló oltalom lehet - szabadalom, használati mintaoltalom, formatervezési oltalom, védjegy, domain, növényfajta-oltalom -, hanem a titokban tartás is - pl. know-how esetében követendő).
Amennyiben a mérlegelést követően úgy dönt, hogy nem helyezi oltalom alá az eredményeket, vagy az oltalom alá helyezés céljából nem is ruházza át jogait tagállamban vagy társult államban letelepedett jogalanyra, az eredmények terjesztését megelőzően értesíteni köteles erről a Támogatót, kivéve, ha uniós finanszírozásban nem részesült. A Támogató ebben az esetben átveheti az eredmények feletti tulajdonjogot, amit a tulajdonos csak úgy akadályozhat meg, ha igazolja, hogy ezzel jogos érdekei jelentős mértékű kárt szenvednének.
Ugyanezt az eljárást kell követni, amennyiben az uniós finanszírozásban részesült tulajdonos a projekt végét követő 4 éven belül lemond az oltalomról vagy időtartamát nem kívánja meghosszabbítani.
- A projekt eredmények tulajdonosa a következő feltételekkel ruházhatja át tulajdonjogát:
1. Biztosítania szükséges a támogatási megállapodás értelmében a tulajdonost terhelő kötelezettségek új tulajdonosra, illetve az őt követő további tulajdonosokra történő átszállását.
2. Elegendő tájékoztatást adva előzetesen értesítenie szükséges azon projektpartnereket, melyek az átruházni kívánt eredményekre vonatkozóan hozzáférési joggal rendelkeznek vagy kérhetik annak megadását (ők ezt követően kifogással élhetnek, ha igazolják, hogy az átruházás hátrányosan befolyásolná a hozzáférési jogok gyakorlását).
3. Amennyiben a tulajdonos uniós finanszírozásban részesült és a támogatási megállapodás erre lehetőséget ad, a Támogató a projekt záródátumát követő 4 évig kifogással élhet, ha az átruházás olyan harmadik fél részére történik, melynek székhelye nem társult harmadik országban van és a Támogató úgy ítéli meg, hogy az átruházás nem áll összhangban az Unió versenyképességének fejlesztésére vonatkozó célkitűzéssel, vagy összeegyeztethetetlen az etikai elvekkel vagy biztonsági megfontolásokkal.
- A projekt eredmények tulajdonosa a következő feltételekkel adhat használati vagy az eredmények hasznosítására feljogosító más típusú engedélyt:
1. Biztosítania szükséges az eredményekhez fűződő már meglevő hozzáférési jogok gyakorlásának lehetőségét.
2. Teljesíti a hasznosításra vonatkozó esetleges további kötelezettségeit.
3. Amennyiben a tulajdonos uniós finanszírozásban részesült és a támogatási megállapodás erre lehetőséget ad, a Támogató kifogással élhet, ha kizárólagos használati engedély megadása olyan harmadik fél részére történik, melynek székhelye nem társult harmadik országban van és úgy ítéli meg, hogy az engedély megadása nem áll összhangban az Unió versenyképességének fejlesztésére vonatkozó célkitűzéssel, vagy összeegyeztethetetlen az etikai elvekkel vagy biztonsági megfontolásokkal.
Ezen túl vannak olyan rendelkezések, melyek főszabályként érvényesülnek, azonban a felek megállapodásukban eltérhetnek ettől:
- A projektpartnereknek (illetve kapcsolt jogalanyainak) és az Uniónak biztosított hozzáférési jog nem terjed ki a használati jog továbbadásának jogára.
- Ahogy azt már fentebb említettük, főszabály szerint jogdíjmentes a projektpartner számára a megvalósítást szolgáló, a meglevő információihoz és jogaihoz történő hozzáférés biztosítása.
- A meglevő információk és jogok, valamint az eredmények tulajdonosa kérésre köteles ezekhez hozzáférési jogot biztosítani projektpartnere olyan kapcsolt jogalanya számára, mely tagállamban vagy társult államban rendelkezik székhellyel, amennyiben annak erre a kapcsolt jogalanya által a projekt keretében létrehozott eredmények hasznosításához van szüksége.
- Projektpartner vagy kapcsolt jogalanya hasznosítást szolgáló hozzáférési jogot a projekt végét követő max. 1 éven belül kérhet.
- Közös tulajdon esetén bármely tulajdonostárs jogosult az eredmények hasznosítására a használati engedély továbbadásának kizárásával nem kizárólagos használati engedélyt adni harmadik félnek, ha
1. a többi tulajdonostársat előzetesen értesíti,
2. számukra méltányos és ésszerű ellentételezést ad.
Végül tekintsük át – a teljesség igénye nélkül - a nyitott, illetve finomhangolásra váró kérdéseket:
Belső szervezet, feladatmegosztás
Költségvetéssel kapcsolatos kérdések, az EU támogatás továbbutalásának szabályai
Szellemi tulajdonnal kapcsolatos kérdések
Fontos tudni, hogy a konzorcium az Európai IPR Helpdeskhez fordulhat a konzorciumi megállapodás tervezet szellemi tulajdonnal kapcsolatos rendelkezéseinek szakmai felülvizsgálatáért.
Felelősségi szabályok a projektpartnerek vonatkozásában
Alkalmazandó jog és joghatósággal rendelkező bíróság
Célszerű a támogatási megállapodással összhangban rendelkezni.
Forrás:
Az Európai Parlament és a Tanács 1290/2013/ EU Rendelete
Magyarázatokkal ellátott támogatási megállapodás minta
Bizottsági iránymutatás a konzorciumi megállapodás előkészítéséhez
Konzorciumi megállapodás mintákat tartalmazó Európai IPR Helpdesk honlap