IKT az ipari vezető szerep pillérben
Az IKT H2020-on belüli fontosságát mutatja az is, hogy a H2020 mintegy 70 milliárd Euro-s költségvetésének kb. negyede ICT területen folyó kutatást és innovációt támogat. Az IKT az Ipari vezető szerep (LEIT) pilléren belül a legerősebb, ahol a támogatási kerete 7.3 milliárd Euro (~55%).
Az ICT programon belül az alábbi prioritási területek jelennek meg az első két évben:
Több további, az IKT területein átfogó szinten megjelenő technológiát, célkitűzést dedikált pályázatok is megcéloznak, mint az internetes biztonság, a dolgok internete (IoT – internet of things), valamint az ember-központú digitális korral kapcsolatos kutatások. A jövő gyárai (Factory of the Future – FoF) kiírások további IKT orientált célkitűzéseket foglalnak magukba.
A tematikus területeket horizontális tevékenységek – innovációs támogatás, nemzetközi együttműködés – egészítik ki.
A H2020 az innovációs lánc fejlesztését célozza az alapkutatástól a termékfejlesztésig. Ezzel összhangban a H2020 ICT munkaprogramjában a költségvetés fele a hasznosítás közeli innovációkat kívánja támogatni. A H2020 ICT akciói kiemelten támogatják a KKV-kat és a kutatási és a vállalkozói szféra együttműködését. Ezt tükrözik az ICT területen kialakított nagy volumenű, ipar-orientált (Public-Private Partnership) kutatási és innovációs programok a fotonika és robotika, a jövő Internet, és a nagy sebességű számítástechnika területén (Photonics PPP, Robotics PPP, HPC PPP, 5G PPP).
IKT a társadalmi kihívások pillérben
Az IKT elengedhetetlen számos EU policy területen – az egészségügy, öregedő társadalom, klímaváltozás, környezet, energia, közlekedés, közszféra modernizálása, biztonság – kialakított stratégiai célkitűzések megvalósításához. Ennek megfelelően az információs és kommunikációs technológiák a Horizon 2020 társadalmi kihívások (SC) pillérének szinte minden területén megjelennek. Az erre tervezett költségvetése 2014-15-ben 636 millió euró, a pályázatok multidiszciplináris, alkalmazás orientált kutatási és innovációs tevékenységek ösztönzését szolgálják. Különösen nagy hangsúllyal jelennek meg az IKT technológiák alakalmazási lehetőségei az egészségügy (~18%), a biztonság (~25%), valamint közlekedés pályázataiban.
IKT a kiváló tudomány pillérben
A Horizont 2020 kiváló tudomány pillérében a jövőbeni és feltörekvő technológiák (FET) terület radikálisan új technológiai lehetőségek kutatását támogatja, míg az kutatási infrastruktúrák területen dedikált források biztosítják az e-infrastruktúrák fejlesztését.
A jövőbeni és feltörekvő technológiák “útkereső” jellege a Horizont 2020-ban kibővül, célja hogy a multidiszciplináris, technológia-orientált, hosszú távú európai kutatások támogatása révén biztosítsa az EU hosszú távú versenyelőnyeit. Nyitott felhívásain keresztül bármilyen multidiszciplináris kutatás támogatására lehet pályázni, míg 2014-15-ben a kiemelten célzott területek között a kognitív IKT, a kvantum szimuláció, a globális rendszerek tudománya, valamint a nagy teljesítményű számítástechnika jelenik meg. Folytatódik továbbá a FET program zászlóshajó projekteinek támogatása: agykutatás és grafén területeken.
Public Private Partnership (PPP) tevékenységek
A Horizont 2020 ICT program költségvetésének 60%-80%-a PPP-k stratégiai kutatási tervére épül, de a H2020 többi pillérében is aktívak. A PPP tagszervezetek így mind a témák formálásában, mind az azokra épülő projektötletek / konzorciumok kialakításában aktív szerepet töltenek be. A 2017. évi felhívásokhoz kapcsolódó projekt-generálás és konzorcium-építés, illetve a 2018-20. évi munkaprogramhoz kapcsolódó stratégiai kutatási tervek kapcsán a következő hónapokban is folytatják a munkacsoportüléseket, illetve több PPP éves konferenciát is tart. A PPP-k továbbra is nyitottak új tagszervezetek befogadására, így hazai szervezeteket is várnak tagjaik sorában.
A Horizont 2020 ICT programja tekintetében elsősorban az alábbi PPP szervezetek tevékenységeit érdemes követni, azokhoz tagként csatlakozni:
Bővebb információ:
Az alábbi dokumentum áttekintést ad a Horizont 2020 IKT területén 2016-17-ben megjelenő pályázati felhívásokról:
https://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/sites/horizon2020/files/Guide to ICT-related activities in WP2016-17 A4 Sept2016.pdf
Bővebb információ az Horizont 2020 IKT hírekről, tevékenységektről bővebben:
http://ec.europa.eu/programmes/horizon2020/en/area/ict-research-innovation
Nemzeti kapcsolattartó pont: http://www.h2020.gov.hu/horizont2020-program/nemzeti-kapcsolattarto
Hasznos információk:
Horizont 2020 ICT éves rendezvények
Az EU Bizottság Kommunikációs Hálózatok, Tartalom és Technológia (DG CONNECT) főigazgatósága évente szervez nagyrendezvényt a Horizont 2020 munkaprogramjának, felhívásainak bemutatására. Az ICT LEIT mellett a Horizon 2020 többi területén - társadalmi kihívások, jövőbeni és feltörekvő technológiák - megjelenő ICT orientált felhívásokhoz kapcsolódó tájékoztatást, kapcsolatépítést is itt szervezi az Európai Bizottság. A rendezvények:
2015.10.20-22 |
ICT Event: Innovate, Connect, Transform |
|
2016.09-26-27 |
|
|
Horizont 2020 ICT Információs Nap - 2016. október 25., Budapest
A Nemzeti Innovációs Hivatal és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem 2016. október 25-én Információs Napot szervezett az EU Horizont 2020 K+F programjának infokommunikációs (ICT) pályázati lehetőségeinek bemutatására. Az elhangzott előadások elérhetők.
Horizont2020 - ICT információs napok
Az Európai Bizottság és az IKT területén aktív PPP-k 2016-17-es eseménysorozata: