A 6. keretprogramban bevezetett és a 7. keretprogramban, sőt a Horizont 2020 programban is sikeresen folytatódó ERA-NET programok legfőbb célja a nemzeti és regionális szinten végrehajtott közfinanszírozású kutatási programok koordinációjának fejlesztése a nemzeti és regionális kutatási tevékenységek hálózatba szervezésével, illetve a nemzeti és regionális szintű kutatási programok kölcsönös megnyitásával.
Az egyes ERA-NET programok fejlődése során a végső cél az adott területhez kapcsolódó K+F programok közös koordinációjának megvalósítása, közös nemzetközi pályázati felhívások közzététele és együttes menedzsmentje. Az ERA-NET programon belül támogatott közös, nemzetközi K+F projektek finanszírozása a résztvevő tagállamok feladata.
Az ERA-NET programban K+F programgazdák: (minisztériumok, regionális szervek, melyek kutatási programot vezetnek) és program-menedzserek (kutatási tanácsok, ügynökségek, melyek a programgazda felügyelete alatt kutatási programokat hajtanak végre) vesznek részt. A kutatási programok közötti együttműködést és koordinációt elősegítő tevékenységek az ERA-NET-en belül: információk és legjobb gyakorlatok rendszeres cseréje, közös tevékenységek meghatározása és előkészítése, közös tevékenységek végrehajtása és transznacionális kutatások támogatása.
A Horizont 2020 ERA-NET Cofund egyesíti a két előző, 7. keretprogrambeli rendszert, az ERA-NET-et és az ERA-NET Pluszt.
Az ERA-NET COFUND célja a Horizont 2020 keretprogramban, hogy támogassa a köz-és magánszféra közötti partnerségeket, beleértve a közös programozási kezdeményezéseket a tagállamok között.
Fő tevékenységi köre, az ERA-NET COFUND egyetlen társfinanszírozott közös pályázati felhívásának végrehajtása, amely a transznacionális kutatási és / vagy innovációs projektek finanszírozását végzi.
A társfinanszírozott felhíváson kívül, a konzorciumok egyéb közös tevékenységeket is végezhetnek, pl. más közös felhívásokat is akár, uniós társfinanszírozás nélkül.
Az egyes ERA-NET programok fejlődése során a végső cél az adott területhez kapcsolódó közös nemzetközi pályázati felhívások közzététele és ezek menedzsmentje.
Célok
Az ERA-NET COFUND eszköz célja, hogy elősegítse a nemzeti és regionális koordinációt és közös pályázati felhívásokat alkosson az európai kutatás legfontosabb területein.
Az ERA-NET-ben a kutatási finanszírozással foglalkozó EU tagállamokból és társult országokból származó szervezetek és programmenedzserek egyesítik pénzügyi és humán erőforrásaikat annak érdekében, hogy a közös tevékenységeket megvalósíthassák.
A fő cél, hogy az Európai Kutatási Térséget elmélyítsék és az Európai kutatást és kutatásfinanszírozás hatékonyságát elősegítsék.
A közös pályázati felhívások feltétele az, hogy Európai hozzáadott értéket hozzanak létre. Némely esetben az ERA-NET-ek arra is használhatóak, hogy elősegítsenek egy Közös Programozást a Lisszaboni Szerződés 185. cikke szerint, illetve egy Közös Programozási Kezdeményezést.
Költségvetés
Az ERA-NET programon belül közösségi forrásból csak a kutatási programokkal kapcsolatos koordináció támogatható, a kutatási programok finanszírozása a résztvevő tagállamok feladata.
Egy ERA-NET maximum 5 évig finanszírozható a Bizottság által.
Egy ERA-Net elindításához, minden partnernek pénzügyi hozzájárulást kell vállalnia. Ezt az összeget kiegészíti a Bizottság egészen a nemzeti hozzájárulás 33%-áig. Az ERA-NETeket „Program társfinaszírozási akciók”-on keresztül hajtják végre. A Bizottság nem definiálja az ERA-NET pontos költségvetését, azonban a munkaprogramok a hozzájárulások becsült értékét kijelölik.
Támogatható résztvevők
Az ERA-NET finanszírozási rendszert olyan programfelelősök (pl. minisztériumok) és programmenedzserek (finanszírozási ügynökségek, mint pl. a DFG és projektmenedzsment szervezetek) részére tervezték, akik tervezik és végrehajtják a nemzeti és a regionális programokat.
Kutatók, kutató intézmények, egyetemek és vállalatok pályázhatnak az ERA-NET-ek közös felhívásaira. Potenciális pályázók az ERA-NET nemzeti végrehajtó szervezeteinél jelentkezhetnek.
Követelmények
Az ERA-NET konzorciumhoz 3 résztvevő szükséges legalább 3 különböző tagországból, vagy társult országból. Igazolt esetekben más jogi személy (pl. NGO-k) is csatlakozhatnak, akik menedzselik a kutatási programokat. Egyedüli jogi személyek is pályázhatnak, amennyiben minden általános feltétel teljesül, és ha különböző tagokból áll a jogi személy.
Minden projektnek transznacionálisnak kell lennie.
Az értékelést először nemzeti szinten, majd nemzetközi szinten kell végrehajtani peer-review módszerrel (szakértői értékelés). A konzorciumnak egységes értékelői szempontokat kell kidolgoznia (kiválóság, hatásvizsgálat, minőség, és végrehajtás hatékonysága).