A Horizont 2020 keretprogramot létrehozó 1291/2013 európai parlamenti és tanácsi rendeletben meghatározottak szerint az EIT fő célkitűzése az európai innovációs környezet szétaprózottságának megszüntetése és Európa vonzerejének növelése a legkiemelkedőbb tehetségek és vállalkozók számára.
A Horizont 2020 keretprogramból az EIT számára biztosított pénzügyi hozzájárulás a Horizont 2020 részvételi és terjesztési szabályainak megállapításáról szóló európai parlamenti és tanácsi rendeletnek megfelelően valósul meg.
Az EIT költségvetése
AZ EIT részesedése a keretprogram költségvetéséből 2.7 milliárd euró, amely a Horizont 2020 költségvetésének hozzávetőlegesen 3 %-át teszi ki.
Az EIT szervezeti felépítése
Az EIT a felsőoktatásban, a kutatásban, az innovációban és az üzleti életben tapasztalattal rendelkező, vezető pozíciót betöltő személyekből álló igazgatótanácsból, a szervezet működését felügyelő végrehajtó bizottságból, a törvényes képviseletet ellátó igazgatóból, valamint egy belső ellenőrzési szervből áll.
Az EIT tevékenysége, feladatai:
1. Innovációs terv
Az EIT hétévente innovációs tervet készít. Az innovációs terv az EIT számára meghatározza a hosszú távon elsőbbséget élvező területeket, és értékelést tartalmaz az EIT társadalmi-gazdasági hatásáról, valamint a legjobb innovációs hozzáadott érték nyújtására vonatkozó képességéről. Emellett egy, a pénzügyi keret időszakát lefedő indikatív pénzügyi tervet is tartalmaz. Az innovációs tervet a Bizottság javaslata alapján az Európai Parlament és a Tanács fogadja el.
2. Tudományos és Innovációs Társulások (KIC-ek)
A kutatást, az oktatást és az innovációt felölelő tudásháromszöggel összefüggésben az EIT hatókörébe tartozó KIC-eknek – különösen a kutatás, az oktatás és az innováció integrálása révén – nagyban hozzá kell járulniuk a „Horizont 2020” keretprogram célkitűzéseinek eléréséhez, beleértve a társadalmi kihívások kezelését is.
Az EIT versenyeztetésen alapuló, nyílt és átlátható eljárás keretében választja és jelöli ki azon partnerségeket, amelyekből KIC válhat. A KIC-ek kiválóság és az innovációs relevancia elvén alapuló kiválasztásával kapcsolatos részletes kritériumokat az EIT fogadja el és teszi közzé, külső és független szakértők bevonásával.
A KIC-ek:
Jelenleg öt tudományos és innovációs társulás működik: A Climate-KIC az éghajlatváltozással és annak mérséklésével, a KIC InnoEnergy a fenntartható energiával, az EIT Digital az információs és kommunikációs technológiákkal, az EIT Health az egészséges életmód és az aktív időskor, valamint az EIT Raw Materials a nyersanyagok területével foglalkozik.
3. Vállalkozói készség növelése
Az EIT az alábbiak révén igyekszik megteremteni a virágzó vállalkozói kultúrához szükséges feltételeket:
4. Oktatás – oklevelek és diplomák
Az EIT a három tudományos és innovációs társulással, valamint azok partnereivel együttműködésben mesterképzéseket és PhD-programokat dolgoz ki. A cél olyan kurzusok összeállítása, amelyek magas színvonalukkal és innovatív eredményeikkel élvonalat képviselnek majd az európai felsőoktatási intézményekben, miáltal létrejön egy ún. EIT „kiválósági védjegy”.
5. AZ EIT Stratégiai Innovációs Programja (EIT’S Strategic Innovation Agenda) szerint további új KIC-ek elindítására irányuló pályázatok még 2 hullámban kerülnek meghirdetésre az alábbiak szerint:
2016:
2018:
További információkkal kapcsolatban kérem, keresse a kapcsolattartókat:
Tóth Orsolya
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
1077 Budapest, Kéthly Anna tér 1.
e-mail: orsolya.toth2@nkfih.gov.hu
Tel.: +36 1 896 3744
Boros Ilona
Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
1077 Budapest, Kéthly Anna tér 1.
e-mail: ilona.boros@nkfih.gov.hu
Tel: +36 1 896 3743