A közös programozás arra irányul, hogy néhány területen fokozza a tagállamok közfinanszírozású kutatási programjai közötti határokon átnyúló együttműködést, a koordinációt és az integrációt. Célja tehát az, hogy a kutatásra fordított nemzeti költségvetések jobb kiaknázásával segítse Európát a társadalmi kihívások leküzdésében.
A tagállamok szempontjából ez jelentheti transznacionális Stratégiai Kutatási Menetrendek (SRA) kifejlesztését, a már létező nemzeti programok összehangolását vagy újak kialakítását.
A gyakorlatban ez források átcsoportosítását, megfelelő eszközök kiválasztását, közös végrehajtást, nyomon követést és az elért haladás közös értékelését teszi szükségessé. A tagállamok részvétele teljesen önkéntes alapon történik. Szabadon dönthetnek a részvételről vagy a kötelezettségvállalás elutasításáról.
A közös programozás előnyöket kínál az érdekeltek számára. Többek között lehetővé teszi, hogy a részt vevő tagállamok együtt adjanak választ a közös kihívásokra, ezenkívül a különböző európai országokban szétszórtan fellelhető tudás és tapasztalatok megosztásának köszönhetően lehetővé teszi az együttműködés fejlesztését, valamint a programok jobb láthatósága révén a programigazgatási költségek csökkentését.
Háttér
Ez a közlemény egyike annak az öt stratégiai kezdeményezésnek, amelyeket a Bizottság 2008-ban határozott meg „Az Európai Kutatási Térség: új perspektívák” című zöld könyv folytatásaként. A közlemény külön utal „a kutatási programok és prioritások optimalizálásának” dimenziójára, törekszik a tudásalapú társadalom előtti akadályok elhárítására, és ezzel hozzájárul a Lisszaboni Stratégia célkitűzéseihez.
A 10 közös programozási kezdeményezés
Végrehajtás
A kutatási programok élettartamának megfelelően három fontos szakaszra helyezi a hangsúlyt:
Költségvetés
Az egyes közös programozási kezdeményezések költségvetését elsődlegesen a résztvevő tagországok allokálják.
Honlap: http://ec.europa.eu/research/era/joint-programming_en.html